
Pierwsza wizyta u dentysty nie musi być związana ze strachem czy jakimkolwiek bólem. Przeważnie polega ona na odbyciu dokładnego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego dentysta może lepiej zapoznać się ze swoim pacjentem i wydedukować, co takiego mu dolega, aby później po prostu mu pomóc. Dopiero potem, gdy wywiad lekarski zostanie już zakończony, pacjent kładzie się na fotelu i przygotowuje się do wstępnego badania. Stomatolog sprawdza wtedy ogólny stan jamy ustnej, czyli występującego w niej uzębienia oraz błon śluzowych. Jeżeli dojdzie do wniosku, że do dokonania diagnozy potrzebne będą bardziej specjalistyczne badania, może wystawić pacjentowi skierowanie na przeprowadzenie RTG zęba bądź zdjęcia pantomograficznego całej szczęki. Rzadko kiedy zaistnieje potrzeba przeprowadzenia bardziej skomplikowanych zabiegów, ale i nimi dobry gabinet dentystyczny bez problemu się zajmie. Do tego rodzaju zabiegów należy przede wszystkim tomografia komputerowa, ale też USG - pomagają one w wystawieniu prawidłowej diagnozy.
Każdy lekarz stomatolog jest specjalistą w swoim zawodzie. Wiedzę swoją pozyskał na studiach medycznych, o kierunku lekarko-dentystycznym. I dlatego dentysta potrafi pomóc w przypadku bólu zęba oraz wszystkich chorych tkanek w jamie ustnej. Gdy zgłosimy się na wizytę najpierw dokonuje on przeglądu uzębienia i stanu tkanek około zębowych, stawia diagnozę i przystępuje do leczenia wszystkich schorzeń związanych z zębami i przyzębiem. Gabinet dentystyczny jest też miejscem, w którym uzyskamy porady dotyczące zębów. Każdy z nas powinien przynajmniej raz w roku odwiedzić stomatologa, aby sprawdzić stan uzębienia i podjąć ewentualne leczenie. A najlepiej, gdy gabinet dentystyczny odwiedzimy dwa razy w roku. Mamy taką możliwość. Wystarczy tylko umówić się na wizytę. Zabiegi dentystyczne w Polsce są nie tylko dostępne dla każdego, lecz również bezpłatne. Dlatego poza strachem nie ma innego tłumaczenia, że nie mamy możliwości dbania o swoje zęby. A ewentualny strach również można i trzeba dla własnego dobra wyeliminować.
Wszyscy od czasu do czasu do niego chodzimy, ale czy aby na pewno wiemy, czym dokładnie się on zajmuje i kim tak właściwie jest? Stomatolog z całą pewnością zalicza się do grona lekarzy. By przygotować się do wykonywania pracy musiał ukończyć pięcioletnie studia, zdać egzamin końcowy i uzyskać odpowiedni tytuł. Wieloletnie doświadczenie niemalże od razu pozwala mu przejść do konkretnego działania. To właśnie z tego powodu nawet taki młody i teoretycznie początkujący lekarz może otworzyć swój własny gabinet dentystyczny i z powodzeniem go prowadzić. Zwróćmy jednak uwagę na to, że dentyści specjalizują się w odrębnych dziedzinach medycznych. Zanim więc zgłosimy się do któregoś z tych lekarzy, pomyślmy, z czym tak naprawdę mamy problem i czym chcielibyśmy się zająć. Takim podstawowym dla nas lekarzem okaże się dentysta zajmujący się stomatologią zachowawczą z endodoncją. Jeżeli więc wciąż nie wiemy, co tak naprawdę nam dolega, to do niego powinniśmy się zgłosić, by przeprowadzić wizytę kontrolną.
Dlaczego tylu osobom wizyta u stomatologa wydaje się czymś strasznym?Czy wciąż pokutuje przekonanie, że dbanie o zęby musi boleć? Takim przekonaniom winne są nasze zaniedbania. Tymczasem dzisiaj każdy gabinet dentystyczny wyposażony jest w nowoczesne narzędzia i rozwiązania. To oznacza, że ryzyko bólu zmniejsza się do minimum. Dziś także każdy stomatolog dokładnie informuje pacjenta o stanie jego uzębienia. Wskazuje, jakie zabiegi będą potrzebne i jakie opcje ma pacjent. Czasem - niestety trzeba wybierać miedzy leczeniem kanałowym a wyrwaniem zęba. Jednak - na szczęście - nie zawsze musi tak być. Jeżeli ktoś się boi, powinien najpierw pójść do wybranego gabinetu i porozmawiać z lekarzem. Dentysta pomoże wtedy podjąć właściwą decyzję. Być może to, że nie trzeba od razu siadać na fotelu i poddać się lekarskim oględzinom, pozwoli przygotować się psychicznie na pierwszą prawdziwą wizytę. Od problemu zdrowych zębów nie warto za długo uciekać. Bo to się w końcu zemści. Nie warto do tego dopuszczać.
Plomby to podstawowe uzupełnienie stosowane w stomatologii. Odbudowują one ząb po leczeniu próchnicy, a także innych zabiegach. Kiedy trzeba wymieniać je na nowe? Zasadniczo, czas wymiany plomb na nowe uzależniony jest głównie od ich jakości, a także stanu. Dobry, prywatny stomatolog stosuje najczęściej plomby światłoutwardzalne, które są utwardzane światłem. Takie plomby są bardzo trwałe i mogą służyć na wiele lat. Są także estetyczne. Szeroka gama kolorów oraz idealne odwzorowanie wyglądu szkliwa zębowego powodują, że wykończone nimi zęby wyglądają naturalnie. Jednak kiedyś stosowano plomby gorszej jakości, które używane są jeszcze w gabinetach na NFZ. Są to plomby amalgamatowe, które mają szarawy odcień. Są one także mniej trwałe. Wymiana może być konieczna już po paru latach. Podczas kontroli lekarz może zalecić wymianę plomb, gdy widzi, że są one w gorszym stanie. Gdy plomba wypadła lub się rusza, także trzeba jak najszybciej odwiedzić gabinet dentystyczny. Wówczas dentysta będzie mógł wymienić ją na nową.